Töökorraldus
Veebipõhise aine läbimiseks tuleb eelkõige lugeda ülesande lahendamisjuhist, kui sellest ei piisa, siis iseseisvalt raamatuid ja veebis olevat teavet uurida ja õppejõuga eelnevalt kokku lepitud ajal ja kohas vestlemas käia. Huvilised on alati oodatud. Vastumeelselt õppides ei omanda niikuinii suurt midagi — pole mõtet ei enda ega teiste aega kulutada.
Harjutusülesanded
Ülesanded on jaotatud teemadesse, teemad valdkondadesse. Igas valdkonnas on kuni viis teemat. Iga teema harjutusülesannete juurde saab teema nimele klõpsates. Ülesannete teksti ja lahendamisjuhiste vaatamiseks kas vali esmalt teema ja teema veebilehelt ülesanne, sisesta ülesande number või siis klikka numbri peal ülesannete loetelus. Parema hiireklahvi alt saad valida, kas ülesande detailvaade avaneb veebilehitseja samas aknas, uues paneelis või uues aknas. Päris kõiki ülesandeid ei saa lahendada vaid juhendis näpuga järge ajades, veidi mõttetööd oodatakse ka tudengilt endalt.
Ülesande detailvaatest saab saata vastuse ja pärast vastuse saatmist on nähtav andmebaasis olev vastus ja teiste tudengite seni saadetud vastused. Saadetud vastust saab täiendada ja parandada pärast selle hindamist. Nii enda kui ka teiste saadetud vastuste arvustamiseks tuleb vastus kõigepealt valida. Siis ilmub nähtavale kommentaari kirjutamise lahter.
Arvutusülesannetele vastamisel võiks juurde lisada, millise tarkvara või muu vahendi abil on tulemus saadud, sest erinevad tarkvaralahendused kasutavad mõnikord erinevaid algoritme ja annavad mõnevõrra erineva tulemuse. Ülesandeid võib lahendada suvalises järjekorras.
Kontakt: Kalle Remm; tel 52 90513; Järve 4A, Elva.
Õppevahendid
Eestikeelne õpik-käsiraamat.
Õpiku veebileht.
Loengu jaotuslehed aastast 2013.
RASA kalkulaator.
Vaata ka õppematerjale selle veebilehe inglise keelses versioonis.
Tarkvara
RASA kalkulaator
▲Punktmustrid
Punktobjektide paiknemise kirjeldamise saab jagada kaheks: 1) ühte tüüpi objektide paiknemise ja 2) eri tüüpi objektide omavahelise paiknemissuhte kirjeldamiseks.
Õpikus on sellest kirjutatud peatükis
4.1.2 ja
4.1.3.
Punktide paiknemine
Eri tüüpi punktide paiknemine
Punktide harvendamine
Klastrikaart
▲Jooned ja suunad
Joonte paiknemist saab uurida, kui paigutada joonele punktid ja edasi kasutada punktmustri analüüsi vahendeid. Spetsiifilisemad joonte analüüsi teemad on joonte lõikumine, teekonna planeerimine, joonte suuna üldistamine, keeruka joone lihtsustamine ja joonte ühendamine.
Joonte üldistamine
Suundade üldistamine
▲Pindmustrid
Siia valdkonda on paigutatud ülesanded rasterpinna tuletiste kohta, mis saadakse etteantud koha ümbruses arvutatud statistikutena. Lihtsamaid lokaalstatistikuid saab arvutada
RASA kalkulaatoris. Analoogilisi funktsioone on ka teistes tarkvaralahendustes. Igaüks võib eelistada seda paketti, mida ta paremini kasutada oskab.
Veebikalkulaatorisse täiendavate indeksite või andmekihtide lisamise soovid palun saata ettepanekute teema ülesande nr
3435 vastusena.
Klassimuutuja lokaalstatistikud
Pideva muutuja lokaalstatistikud
Lokaalstatistikud joonel
▲Ruumiline seos
Vastastikust seost numbriliste muutujate vahel nimetatakse korrelatsiooniks, nominaalsete muutujate puhul kõneldakse vastavusest ehk korrespondentsist. Ruumiliste seoste hulka on siin arvatud kahe andmekihi vastavus, vahemaast sõltuv sarnasus sama andmekihi piires ja erinevate andmekihtide vahel. Õpikus haakuvad need mitme erineva alajaotusega. Täpsemad viidad on iga teema juures.
Nominaalsete pindade vastavus
Ruumiline autokorrelatsioon
Interpoleerimine
▲Ruumilised mudelid
Erinevalt eelmisest teemast ei uuri mudelid vastastikust seost, vaid funktsioontunnuse prognoosimist seletavate tunnuste abil. Siin valdkonnas on ka näited hinnangutäpsuse mõõtmisest. Täpsemad viidad on teemade juures.
Trendpinna moodustamine
Koha sobivuse kaardistamine
▲Mustri loomine ja visualiseerimine
Siia valdkonda kuuluvad vaatluskohtade planeerimise, teoreetilise (maastiku)mustri genereerimise ja arvutustulemuste ilmutamise meetodid. Õpikus on nendest teemadest juttu
kuuendas peatükis.
Punktmustri loomine
▲Küsimused õpikust
Siia valdkonda kuuluvad kordamisküsimused õpiku
neljanda,
viienda ja
kuuenda peatüki lõpust.
Kirjeldav ruumianalüüs
Ruumilised mudelid
Mustri loomine
▲Kaastöö
Kursuse lõpetamiseks tuleb muuhulgas lisada vähemalt üks asjalik ettepanek. Kui teistes teemades saab igale ülesandele esitada vaid ühe vastuse, siis kaastöö valdkonnas saab igale ülesandele saata kuni viis eraldi vastust. Peale selle on võimalik ühte vastusesse kirjutada mitu ettepanekut. Kõik ettepanekud ning osundused vigadele ja puudustele on oodatud. Kui eksamil on ülesanne esitada mõni ettepanek, siis piisab varem sisestatud ettepaneku ID numbrile viitamisest.
Õpieesmärk: arendada õppevahendit ja õpilaste iseseisvat mõtlemist.
Kaastöö