Veebipõhise aine läbimiseks tuleb iseseisvalt raamatuid ja veebis olevat teavet uurida, ülesandeid lahendada ja õppejõuga eelnevalt kokku lepitud ajal ja kohas vestlemas käia. Huvilised on alati oodatud. Vastumeelselt õppides ei omanda niikuinii suurt midagi — pole mõtet ei enda ega teiste aega kulutada.
Ülesanded on jagatud valdkondadesse, mis vastavad õppenädalatele. Igas valdkonnas on kaks kuni viis teemat. Iga teema harjutusülesannete juurde saab teema nimele klõpsates. Ülesandeid võib lahendada suvalises järjekorras.
Ülesannete tabeli parempoolne Ülesannete teksti ja lahendamisjuhiste vaatamiseks kas vali esmalt teema, sisesta ülesande number või siis klikka numbri peal ülesannete loetelus. Parema hiireklahvi alt saad valida, kas ülesande detailvaade avaneb veebilehitseja samas aknas, uues paneelis või uues aknas. Päris kõiki ülesandeid ei saa lahendada vaid juhendis näpuga järge ajades, veidi mõttetööd oodatakse ka tudengilt endalt. Sisuvaatest saab saata vastuse ja pärast vastuse saatmist on nähtav andmebaasis olev vastus ja varem saadetud vastused. Saadetud vastust saab täiendada ja parandada pärast selle hindamist. Nii enda kui ka teiste saadetud vastuste kommenteerimiseks tuleb vastus kõigepealt valida. Siis ilmub nähtavale kommentaari kirjutamise lahter.
Arvutusülesannetele vastamisel võiks juurde lisada, millise tarkvara või muu vahendi abil on tulemus saadud, sest erinevad tarkvaralahendused kasutavad mõnikord erinevaid algoritme ja annavad mõnevõrra erineva tulemuse. Ülesandeid võib lahendada suvalises järjekorras.
Loengu märkmed 2018
GAT2018
Loengu märkmed aastast 2017
Valimid, hüpoteesid, järeldused.
Loengute jaotusmaterjalid aastast 2013
Mõisted; Jaotused; Akadeemiline tekst; Kirjeldav statistika; Statistilised mudelid.
Tarkvara
RASA kalkulaator
Quantum-GIS
Statistika vabavara loetelu
▲Teabe leidmine
Infosüsteeme, millega võiks tutvuda, on palju rohkem kui ühe kursuse ühe teema piires jõuab kasutada. Selle õppeaasta eksamiülesannete hulgas on küsimusi Eesti riigiametite infosüsteemide kasutamisest, eelkõige maa-ameti kaardiserveri kohta.
Geoportaalid
Muu teave veebist
▲Teooria ja mõisted
Teooriateemade küsimuste vastuseid tasub otsida õpikutest ja veebist. Mõne puhul läheb tarvis veidike arvutamist.
Mõisted
Tõenäosus
Hüpoteesid ja olulisus
▲Muutuja kirjeldamine ja jaotused
Üksikmuutujat kirjeldavad statistikuid saab arvutada RASA
kalkulaatori abil. Jaotusi käsitlevate ülesannete lahendamiseks sobib Excel. Tasub tähele panna, et funktsiooni parameetrite vahel olev eraldaja sõltub arvuti regionaalseadistustest. Eesti seadistuse puhul on see vaikimisi semikoolon, inglisekeelse seadistuse puhul koma. Samuti sõltub kümnendike eraldaja arvuti seadistustest. Tõrkeid andmete ülekandmisel ühe tarkvara vormingust teise on vähem, kui kümnendkoha eraldajaks valida punkt, mitte koma. Windows 7 puhul saab kümnendkoha eraldajat seada valides:
Start → Control Panel → Region and Language → Additional Settings → Decimal symbol. RASA
kalkulaatori sisendis pole vahet, kas kümnendike eraldajaks on punkt või koma ning numbriveergude tähega algavad päised eemaldatakse automaatselt.
Üksikmuutuja kirjeldamine
Binoomjaotus
Poissoni jaotus
Normaaljaotus
▲Sarnasuse mõõtmine ja sarnasuse järgi rühmitamine
Sarnasuse arvutamise erinevaid valemeid vaata õpiku peatükist
2.2.. Sarnuskordajate arvutamine ja klasteranalüüs on olemas RASA
kalkulaatoris.
Tarkvarapaketis
Statistica leiab klasteranalüüsi menüüst
Statistics →
Multivariate Exploratory Analysis →
Cluster Analysis. Ülesande tekstis antud klasteranalüüsi parameetrid vastavad selles paketis kasutatutele.
Omapäi tegutsemiseks on veebis saadaval ka hulgaliselt vabavara ja tasuta prooviversioone, mille loojad igatsevad, et keegi nende loomingut kasutaks. Kui lahendate klasteranalüüsi ülesande mingi vähetuntud tarkvara abil, siis palun märkige vastuse juurde ka tarkvara nimi ja viit, kus kohast juhendaja saaks selle vastuse kontrollimiseks hankida.
Kui lihtsate kirjeldavate meetodite puhul ei tohiks tulemus sõltuda kasutatud vahendist, siis klasteranalüüsil on aga väga palju variante ja seetõttu võib tulemus sõltuda tarkvaralahenduses kasutatud arvutusviisist.
Sarnasus ja vahe
Klasteranalüüs
Seoste teooria
▲Seosed ja võrdlused
Lisaks spetsiaalsetele tarkvarapakettidele saab jaotusetüübi eeldusest vabu võrdlusteste teha RASA
kalkulaatoris, kus võrdlustestid on menüü jaotuses
Testid.
Mitteparameetriline korrelatsioon
U-test
Hii-ruut testi teooria
Hii-ruut testi ülesanded
▲Statistilised mudelid
Lihtsat lineaarset mudelit saab koostada mitmetes statistika rakendustes, ka RASA
kalkulaatoris, kus regressioonimudelid on menüü jaotuses
Mitteruumiline regressioon. Kui seletavaid tunnuseid on vaid üks, saab ligikaudse võrrandi ka Excelis, lisades punkdiagrammi trendjoonele võrrandi.
Statistiline modelleerimine
Mudeli koostamine ja kasutamine
▲Joonised ja kaardid
Jooniseid saab vormistada mitme erineva tarkvara abil. Oluline ei ole töövahend, vaid tulemus. Jooniste vormistamise kohta on ka mõned slaidid
värviliselt. Abi võib olla ka failis
Jaotused olevatest näidistest.
Joonise vormistamine
Mõõtmised kaardilt
▲Meetodi valik ja ettepanekud
Kursuse lõpetamiseks tuleb muuhulgas lisada vähemalt üks asjalik ettepanek. Kui teistes teemades saab igale ülesandele esitada vaid ühe vastuse, siis kaastöö valdkonnas saab igale ülesandele saata kuni viis eraldi vastust. Peale selle on võimalik ühte vastusesse kirjutada mitu ettepanekut. Kõik ettepanekud ning osundused vigadele ja puudustele on oodatud. Kui eksamil on ülesanne esitada mõni ettepanek, siis piisab varem sisestatud ettepaneku ID numbrile viitamisest.
Õpieesmärk: arendada õppevahendit ja õpilaste iseseisvat mõtlemist.
Meetodi valik
Kaastöö